Музеї
Із специфікою краю туристів та гостей Закарпаття знайомлять десятки музеїв та різноманітні, тематичні музейні експозиції. Проводячи відпочинок в нашому комплексі радимо Вам відвідати унікальні туристичні атракції Закарпаття. Ми організуємо екскурсії з професійними екскурсоводами, домовимось за квитки в музеях, складемо маршрут екскурсії. Замовити екскурсію можна за тел.: +38 (0312) 73-23-55, 73-23-54, 73-23-53.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту БАХУС рекомендує
Самобутній ансамбль української національної спадщини, що складається з архітектурних перлин старовинного закарпатського села і зразків найдавніших та найпоширеніших видів народного ужиткового мистецтва. Це один із перших в Україні музеїв просто неба. У музеї під відкритим небом розміщені 7 садиб, 6 житлових будівель, церква, дзвінниця, школа, кузня, млин, ступа-сукновальня, корчма. Загалом зберігається понад 14 тисяч експонатів.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей БАХУС рекомендує
Працює з червня 1945 року. Його зібрання нараховують близько 110 тисяч експонатів, які знайомлять з багатовіковою історією та культурою краю. Експозиції, в залежності від тематики, об’єднані в окремі фонди, колекції, відділи: найбыльша колекція бронзових виробів, нумізматичні колекції, вогнепальна зброя, старовинні мунускрипти, етнографічні фонди, відділ природи з чучелами тварин, народні промисли та багато іншого.
Закарпатський обласний художній музей ім..Й.Бокшая БАХУС рекомендує
м.Ужгород, вул. Жупанатська, 3,
Експозиція працює щодня з 10 до 17, крім понеділка.
Мукачівський історичний музей БАХУС рекомендує
Розташований на території Мукачівського замку “Паланок”. До уваги відвідувачів – картинні галереї, кілька меморіальних кімнат, колекція писанок Закарпаття. Замок “Паланок” один з небагатьох замків на території Закарпаття, що вціліли до наших днів. Замок є цінною пам’яткою історії та військової архітектури ХIV-ХVII ст. Упродовж століть він слугував для охорони торгових і військово-стратегічних шляхів. За всю свою історію належав багатьом правителям. Замок витримав чимало облог.
Історію замку й Закарпаття в деталях відтворюють експозиції, які займають понад 2500 кв. метрів.
Дегустаційні тури в с.Середнє „Леанка” БАХУС рекомендує
м.Ужгород, вул..Собранецька, 54.
Музей “Колочавська вузькоколійка”
У селі Колочава Міжгірського району, Закарпатської області від літа 2009 року має власну залізницю. Тут працює один з унікальних музеїв України та єдиний на Закарпатті музей історії залізниці «Колочавська вузькоколійка».Музей складається із раритетного паровозу та ешелону із 10-вагонами. Кожний вагон відтворює процес транспортування за різної влади, яка панувала у цьому регіоні. Є тут три чеські пасажирські вагони, радянський товарняк, угорський вагон для перевозу худоби та бочка для води, і звичайно ж, вагони для транспортування деревини – рубанців та бокорів.
Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах
Музей функціонує в Карпатському біосферному заповіднику як інформаційний еколого-освітній та історико-культурний осередок.
Це єдиний в Україні такий музейний комплекс.
Музейна експозиція складається з двох відділів – “Природа Карпат” та “Природокористування в Українських Карпатах”.
У першому відділі можна ознайомитися з історією Карпатських гір, їх геологією, геоморфологією, основними типами ландшафтів, рослинним і тваринним світом.
Народний приватний музей “Сріберна земля”
Даний музей, яскравий приклад того, як в наш занадто стрімкий час виключно завдяки ентузіазму однієї людини абсолютно безкорисно зберігається і примножується культура наших предків.
Кількості експонатів, що зібрані на невеликій площі в 3-х музейних кімнатах, вистачило б, напевно на десяток виставкових залів, окремі з них – унікальні і могли б стати окрасою будь-якого столичного музею.
Хата-музей “Лемківська садиба”.
Музейний комплекс створено у 1985 році.
Він відображає життя і побут лемків – однієї з етнографічних груп українського населення.
Хата збудована в 1902 році із букових колод.
До комплексу забудови входять: жила частина (хижа, сіни і комора) та господарські приміщення (стодола, хлів і хлівець), що знаходяться в одному ряду, під спільним дахом.
Саме такий тип забудови характерний для етнографічної групи лемків.
Кузня-музей “Гамора”.
Діюча кузня – унікальний пам’ятник ковальського ремесла, оригінальність якого в тому, що для приведення в дію важких ковальських молотів під час виготовлення залізних виробів сільськогосподарського призначення використовується сила падаючої води з річки Лисичанки. За таким принципом працюють тут ковалі й зараз.
Кузня побудована на початку ХIХ ст. На річці була споруджена гребля для накопичення води у водосховищі. По відвідному каналу вода спрямовувалася на лопаті коліс кузні, які приводили в рух ковальські молоти вагою до 125 кг. Під їх ударами металічні болванки перетворювалися в заготовки для лопат, мотик, деталей плугів тощо. Колись чотири молоти обслуговували 16 майстрів, які уміли виковувати крім нехитрих знарядь праці селян також деталі для металічного фігурного тину, металічних ліжок та інших виробів, що мали на той час великий попит не тільки в краї, а й далеко за його межами.
Кузня працювала практично без перерви аж до часів радянської колективізації. Зараз існує як музей.
с.Лисичево Іршавського району
Свалявський краєзнавчий музей
У музеї зберігається 1861 експонат, значна частина з яких зібрана упорядноком А.Ф. Янцо особисто. Тут і старожитності (предмети побуту, вік яких дозволяє їм посісти місце в музеї), і одяг із бабусиних скринь, численні фотографії та публікації, пов’язані із Свалявою та іншими населеними пунктами району.
Історично-краєзнавчий музей села Квасово
В музеї представлено краєзнавчу інформацію про історію села Квасово, життя та побут жителів навколишніх сіл та культуру району.
Музей ткацтва – дивовижний за своїм внутрішнім змістом і цікавий за історією створення. Діє при загальноосвітній школі в с.Великі Береги Берегівського району. Виник і функціонує завдяки ініціативі директора школи та її учнів. Всі музейні експонати – старовинні речі, дбайливо збережені батьками школярів і перенесені у музейну кімнату самими дітьми. Серед них – чудова колекція старовинної вишивки на домотканому полотні, вік якої понад 130 років. Народні візерунки до сьогодні зберегли яскравість кольорів. А ще – ціла полиця найрізноманітніших прасок, якими користувалися закарпатські господині, багато глиняних глечиків, різних за формою та призначенням та інші речі домашнього вжитку.
Родзинка музею – веретена і ткацькі станки , за якими дівчатка старших класів на уроках виробничої практики освоюють ремесло своїх прабабусь, старанно відтворюючи збережені візерунки на скатертях та серветках. Виготовленні вручну гарні вироби учениць не тільки експонуються в музейних кімнатах, а й завжди привертають увагу відвідувачів етнографічних виставок, в тому числі і за кордоном.
с.Великі Береги Берегівського району
Відчинено: щодня, крім неділі. Попередня домовленість про екскурсію – за контактними телефонами.
Музей історії солекопалень – знайомить із способами видобування солі в різні часи й історичні епохи. Знаходиться неподалік від Солотвинського солерудника, який є одним з найбільших в Європі (запаси солі тут становлять 300 млн.тонн, товщина шару промислової розробки – 300 м).
…Аж до кінця 18 ст., поки не була побудована перша промислова шахта, сіль із Солотвинського родовища добувалася примітивним відкритим способом: розкопуванням звичайних, глибиною до 20 м, пізніше – конусоподібних ям глибиною до 150 м. Глиби солі піднімали на поверхню в шкурах буйволів, розрізали на правильні квадрати, ставили особисте клеймо солекопа і здавали королівському чиновнику. Умови праці солекопів були надзвичайно важкими, а винагорода – мінімальна.
Відвідавши музей, можна дізнатися не тільки про такі цікаві історичні факти, а й побачити знаряддя праці, одяг шахтарів, різні інженерні конструкції для видобутку солі та багато чого іншого.
смт.Солотвино Тячівського району
Затисянський краєзнавчий музей – відкритий для відвідувачів у 70-х роках ХХ ст. в будівлі староугорської забудови (1895 р.).
Експонати музею знайомлять відвідувачів з історією, життям та звичаями угорськомовного населення Закарпаття. На території музейного двору під відкритим небом знаходяться хата вчителя, садиба бідняка, будинок середняка, греко-католицька церква – все це відображає життя та типовий побут жителів Затисянщини початку 20-х років минулого століття.
с.Тісобикень Виноградівського району
Ботанічний сад Ужгородського національного університету
м.Ужгород, вул. Ольбрахта, 6.
Будинок вина „Берегвідек”
с.Яноші Берегівського р-ну, вул..Головна, 78.
Зоологічний музей Ужгородського національного університету
м.Ужгород, вул. Волошина, 54.
Працює щодня з 8 до 15, крім вихідних, без обідньої перерви.
Краєзнавчий музей при Великоберезнянській ЗОШ
смт В.Березний, вул. Радянська.
Працює щодня з 9-15, крім вихідних. Протягом липня-серпня – відпустка.
Меморіальний будинок-музей народного художника України А.А.Коцки
м.Ужгород, вул. Вінничан, 20.
Працює щодня крім вихідних, з 9 до 16.
Музей Берегівщини
м Берегово, вул. Бетлена, 1, д-р Іван Іванович Шепа.
Музей працює щодня крім понеділка з 10 до 16.
Музей освіти при Зарічівській ЗОШ
с.Зарічево, Перечинський р-н.
Працює щодня з 9 до 15. На літній період – відпустка.
Свалявський історичний музей
м.Свалява, вул. Головна, 33, д-р Марія Петрівна Цанько.
Хустський краєзнавчий музей
м.Хуст, вул. Пирогова, 1.
Працює з 9 до 16, обідня перерва з 13 до 14. У вихідні час роботи той самий, без обіду.
“Регіональний музей етнографії сіл пониззя ріки Тереблі”
розташований в центрі селища Буштино в приміщенні магазину “Художній салон”. В музеї зберігається понад 300 експонатів кінця XIX – першої половини ХХ століття, зібраних з різних сіл Тереблянської долини.
Тячівський район, смт Буштино, вул. Головна 110.